darius mentMentorystė yra bendradarbiavimas, be finansinio atlygio, paremtas iš anksto numatytu planu su specifiniu   turiniu,   kuris patenkina   asmenybės   augimo   poreikius,   padeda   pilnai  atskleisti potencialą ir turi naudos visiems partneriams, mentoriui ir ugdytiniui.

Mentorystė  nesiekia  nurodyti  teisingus  sprendimus,  o  tik  padeda  nukreipti  teisinga  linkme. Mentorystė  –  tai palaikomasis, mokomasis  ryšys  tarp  labiau  patyrusio asmens, kuris dalijasi žiniomis, patirtimi ir išmintimi ir kito asmens, kuris pasiruošęs ir siekia tobulėti ir priimti šiuos pasikeitimus pagerindamas savo profesinę kelionę.

Nauda ugdytiniui:

  • Idėjos ar verslo patikrinimas rinkoje su praktiku
  • Pateikiamas kitoks, kartais kardinaliai skirtingas, požiūris ir vertybės į verslą
  • Mentoriaus pagalba plėtojami tinklai, kontaktai, pažintys
  • Verslo planas su praktiku
  • Verslo idėjos išbandymas nemokamai investuojant tik savo laiką
  • Gerieji pavyzdžiai ir patarimai, kaip elgtis situacijose, kokius sprendimus priimti

ram apNauda mentoriui:

  • Mokosi ir pats (padės padidinti žmonių- pažinimo gebėjimus)
  • Įgyja ir sutvirtina jau turimus vadovavimo, konfliktų sprendimo, komandinio darbo, kontaktų užmezgimo, bendravimo ir bendradarbiavimo įgūdžius
  • Mentoriavimo proceso metu daugiau sužino apie save. Pripažinimo  galimybė
  • Energiją sukeliančios emocijos
  • Palieka pasaulį geresnį nei rado
  • Patirties reflektavimo nauda (naudinga mokytis iš savo patirties)

 

Projekto mentoriai

Mentorystės moto: Geriausia, kaip mes galime padėti kitiems žmonėms, tai ne tik pasidalinti savo sėkme, bet parodyti, kur yra jų sėkmė.

To ir siekia verslo mentorystės organizatoriai, todėl stengiasi surasti mentorių, kurie padėtų atrasti savąjį kelią verslo idėjų turintiems jaunuoliams. Taikant grupinę mentorystę veiklas sudaro pagrindiniai šie etapai:

Clipboard01
Atrinkus projekto mentorius ir ugdytinius, rengiami apmokymai ir tarpusavio susipažinimas. Per pirmojo etapo susitikimą pristatomos verslo idėjos ar verslai, prisistato patys mentoriai, vyksta diskusija. Organizatoriai pristato visą projektą, jo eigą, taisykles ir pateikia rekomendacijas.

Kitame etape organizatoriai, derindami poreikius ir prioritetus su mentoriais ir ugdytiniais, formuoja grupes mentoriams. Šios mentorių ir grupių poros toliau vykdo susitikimus. Pateikiami susitikimų aprašai, struktūra, nurodomos pasirengiamos užduotys susitikimui, namų darbai.

Prasidėjus trečiajam etapui rengiami grupiniai užsiėmimai su mentoriumi. Vienam mentoriui paskiriami 4- 5  ugdytiniai,  kurie  bendradarbiaudami 4- 5  susitikimų  metu (spalio – gruodžio mėnesiais)  išsigrynina savo  verslo  idėjas,  gauna praktinių patarimų iš mentorių, nukreipiami teisinga linkme verslo steigimo ar vystymo link. Tai pats svarbiausias etapas, kur vykstant tiesioginiam etapui pagal ugdytinio poreikį ir situaciją užduodami namų darbai, ugdytinis atlieka užduotis, rengia verslo planą, atlieką klientų ar konkurentų tyrimą ir pan. Veiklos eiga ir kryptis parenkama individualiai. Susitikimai vyksta pagal susitarimą, susiderinus su grupe ir mentoriumi, tačiau ne dažniau kaip kas 2 savaites. Šiame etape priskirtas koordinatorius užtikrina susitikimų sklandžią eigą, reikiamos informacijos pateikimą, santykio palaikymą ir pan.

Po įvykusių susitikimų su mentoriumi rengiamas bendras susitikimas su visais mentoriais. Šiame etape vėl pristatomos patobulintos, išvystytos idėjos, mentoriai pateikia papildomu pasiūlymus, sutariame dėl tolimesnio savarankiško plano, numatomas tolimesnis savarankiškas individualus bendradarbiavimas.

Nepamiršk sekti naujienas Facebook.com